10 Adımda Almanya'da Şirket Kurmak

Almanya’da şirket kurmak isteyenler için en büyük zorluk, bir şirket kuruluş süreci için tüm adımları koordine etmektir. İhtiyacınız olan tüm adımları ve hiçbir şeyi kaçırmamanızı sağlayacak ve öğrenmenize katkı sağlayacak bir kontrol listesi.İşte sorunsuz bir şekilde Almanya’da şirket nasıl kurulur sorunuza yardımcı olacak kontrol listemiz.

Almanya'da Şirket Nasıl Kurulur

 1. Almanya’da Şirket Kurmak için Planlama ve Gereksinimler
 2. Şirketin Adını ve Faaliyet Alanını Belirleyin
 3. Sermayeyi Belirleyin
 4. Şirketin Ana Sözleşmesini Hazırlayın
 5. Şirket Kuruluşu İçin Noterden Randevu Alın
 6. Kurumsal Banka Hesabı Açın
 7. Şirketi Ticaret Siciline Kaydedin
 8. Ticaret Odalarına Kayıt Yaptırın
 9. Vergi Dairesine Kayıt Yaptırın
 10. Şeffaflık Sicili'ne Kaydolun
 11. Çalıştırmaya Başlayın
 12. Sıkça Sorulan Sorular
  • Almanya’da şirket açma için neye ihtiyacın var?
  • Almanya’da şirket açma için neye ihtiyacın var?
  • Almanya’da şirket kurmak için kaç kişiye ihtiyacım var?
  • Kendi başıma Almanya’da şirket kurabilir miyim?
  • Şirket kurulumunun masraflarını kim karşılıyor?
  • Almanya’da şirket kurmanın artıları ve eksileri nelerdir?
  • Almanya’da GmbH şirket kurmak kimler için uygundur?
  • Almanya’da kurduğum şirketi kim yönetiyor?
  • Almanya’da kurduğum şirketin genel müdürünün görevi nedir?
  • Almanya’da kurduğum şirkette genel müdür neden sorumludur?

1. Adım: Almanya’da Şirket Kurmak İçin Planlama ve Gereksinimler

Almanya’da şirket kurmaya başlamadan önce iki şey yapın: İlk olarak, şirket kurulumu ile ilgili temel bilgileri öğrenin ve ikinci olarak şu temel soruları yanıtlayın:

 • Kurucu Ekip : Almanya şirketinizin hissedarları kimler olacak? Tek kişilik bir şirket mi kurmayı planlıyorsunuz?

 • Stammkapital (sermaye) : Minimum 25.000€'luk gerekli sermayeye sahip misiniz?

 • Geschäftsführung (Yönetim/Genel Müdür) : Almanya şirket kurulumunda genel müdür kim olmalı ve şirketi dışarıdan kim temsil etmelidir? Hissedar-yönetici bir müdür mü yoksa maaşlı bir genel müdür mü olmalı?

 • Gesellschaftsvertrag (Ana sözleşme/hissedar sözleşmesi) : Şirketi özelleştirilmiş ana sözleşmeyle mi yoksa Musterprotokoll (standartlaştırılmış şablon) ile mi kurmayı planlıyorsunuz?

 • Bilgi : GmbH sahibi/genel müdürü olarak sizi doğrudan etkileyen GmbH hükümlerini, vergi kanununu, ticaret ve vergi kanununu biliyor musunuz?


2. Adım: Firmenname (Almanya Şirketin Adı ) Ve Unternehmensgegenstand (Şirketin Faaliyet Alanı) Konusunda Karar Verin

Almanya’da kuracağınız şirketinize ne isim verdiğiniz çok önemlidir. Müşterilerinizin zihninde yer etmezse, satışları kaçırırsınız. Ancak şirketinizin adını doğru bir şekilde almak yalnızca bir pazarlama meselesi değildir, aynı zamanda yasal olarak da izin verilebilir olmalıdır.

Bir şirket adının resmi olarak geçerli olabilmesi için, noter ve yetkili bölge mahkemesi tarafından onay verilmesi için resmi kriterleri karşılaması gerekir.

Ayrıca, Almanya’da kuracağını şirketin ticari faaliyetlerini tanımlayan bir şirket hedefine (Unternehmensgegenstand) ihtiyacınız var. Bu ayrıntılar şirketinizin ticaret siciline kaydedilecek ve herkesin görmesi için halka açık olacaktır.

Bu soruları cevaplamak, bir isim seçerken stratejik bir yaklaşım benimsemenize yardımcı olacaktır:

 1. İsim olumlu çağrışımlar uyandırıyor ve şirkete ve ürünlere uyuyor mu?
 2. Adın anlaşılması ve hatırlanması kolay mı?
 3. İstenen ismin diğer dillerde olumsuz bir anlamı yok mu?
 4. İsim bölgesel, ülke çapında ve hatta dünya çapında mevcut mu?
 5. Şirket web sitesi için uygun bir ücretsiz alan adı var mı?
 6. İsim gelecekte ticari marka olabilir mi?

Tüm bu sorulara “evet” cevabı verebilmek için biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Arkadaşlarınızdan ve tanıdıklarınızdan ilk iki soruyu netleştirmelerini isteyin. Kapsamlı bir Google aramasından sonra, Handelsregister (ticari sicil) ve Deutsches Patent- und Markenamt (Alman Ticari Marka ve Patent Ofisi) dizinleri, ad tekrarlarından kaçınabilmeniz için önemli adreslerdir.

İpucu: İlk tercih ettiğiniz isim olmayabilir. Bu yüzden 3 ile 5 isim arasında bir liste oluşturmanız daha iyi olacaktır.

Resmi şirket adlandırma kurallarına uymanız gerektiğini biliyor muydunuz? Bunlardan herhangi birini ihlal ederseniz, ek maliyetler ve gecikmeler olabilir. Ancak Sanayi ve Ticaret Odası'na (IHK) isim kontrolü yaptırarak bu durumun önüne kolayca geçebilirsiniz.

3. Adım: Stammkapital (Alman şirketinizin sermayesi) Ve Oluşum Maliyetleri

Almanya’da kuracağınız şirketin adına karar verdiğinizde, mali ayrıntıları düzenlemelisiniz. Almanya’da şirket kurmak için asgari sermaye 25.000€'dur . Ancak asıl soru, her bir hissedara kaç şirket hissesi ihraç etmeniz gerektiğidir. Her bir hissedarın sahip olduğu hisse yüzdesi, şirketin oy haklarını ve dolayısıyla bireysel sermayeyi ( Stammkapital ) belirler. Payların dağıtılması doğrudan sermayeye bağlıdır.

Aynısı, limited şirketin şirket karları ve zararları için de geçerlidir: bunların dağılımı genellikle hisse yüzdesi dökümüne bağlıdır (Gmbh Yasası hükümlerine göre).

Farklı bir dağıtım da mümkündür ancak bunun esas sözleşmeye yazılması ve noter tasdikli olması gerekir.

Stammkapital (sermaye), Stammeinlagen (sermaye katkıları) ve Haftung (sorumluluk) tuzaklarından nasıl kaçınılır?

Almanya'daki bir GmbH'nin yükümlülüğü ve sermayesi hakkında birçok efsane var. Bu nedenle, sermaye ve yükümlülüğün nasıl iç içe geçtiğine dair gerçeklerinizi açıkladığınızdan emin olun:

 • Prensip olarak, asgari sermayenin yarısını (yani 12.500 €) şirketin ticari banka hesabına ödeyerek bir GmbH kurabilirsiniz .
 • Her hissedar, kuruluş sırasında sabit sermaye katkısının ( Stammeinlagen ) en az dörtte birini ödemelidir.
 • Hissedarlar daha sonra şirkete ilgili ödenmemiş sermaye katkılarını "borçlu" olurlar. Bu borçluluk, hissedarlar sermayenin tamamını işletme hesabına yatırana kadar devam eder.

Sabit sermayeden ( Stammkapital ) daha azını ödemek bir GmbH'nin yükümlülüğünü nasıl etkiler? GmbH her zaman sabit sermayesinin tamamı ile sorumludur. Bu, sermaye katkı paylarınızı henüz tam olarak ödememiş bir kurucu iseniz, özel varlıklarınızdan sorumlu olduğunuz anlamına gelir.

Bunu bir örnekle açalım:

Jane ve Joe, bir GmbH'nin 12.500 € sermayeli bir şirketi kurar ve hisseleri eşit olarak dağıtır (50-50'ye bölünmüş). Jane ve Joe'nun şirket için 6.250 €'luk kişisel sorumluluğu var. GmbH'nin işletme hesabına toplam 6.250 € yatırana kadar kişisel olarak sorumlu olmaya devam edeceklerdir. Başka bir deyişle, Jane ve Joe'nun her biri tam olarak 12.500€ ödeyene kadar (hisselerin %50'sini yansıtır), şirketten kişisel olarak sorumlu olmaya devam edeceklerdir.

Kurucu olarak şahsen sorumlu olmak risklidir. Örneğin, GmbH dava edilirse veya iflasa girerse, ödenmemiş miktardan kişisel olarak siz sorumlusunuz. Bu nedenle almanyasirket.com.tr, kuruculara 25.000 €'dan daha az bir değerle GmbH kurmamalarını tavsiye ediyor.

4. Adım: Musterprotokoll Veya Gesellschaftsvertrag? Standartlaştırılmış Veya Özelleştirilmiş Ana Sözleşme Arasında Karar Verin

Almanya’da şirket açma noktasında, Musterprotokoll (standart ana sözleşme olarak da bilinir) adı verilen bir kuruluş belgeleri şablonu kullanabilirsiniz. Alternatif olarak, kendi kuruluş sözleşmenizi hazırlayabilir ve belgeleri işinizin gereksinimlerine uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz (buna Gesellschaftsvertrag veya Satzung denir).

Şirketiniz için iki tür oluşumun artılarını ve eksilerini dikkatlice düşünün.

Her şeyden önce, şu soruları yanıtlayarak şirketinizin Musterprotokoll'u kullanmaya uygun olup olmadığını anlayın :

 1. Dört veya daha fazla GmbH hissedarından oluşan bir ekip misiniz?
 2. Şirketin birden fazla genel müdürü olacak mı?
 3. GmbH'nin mali yılı nasıl belirlenir? Takvim yılından farklı mı olacak?
 4. GmbH Yasasından farklı kurallar mı (örn. kar dağıtımı veya hisse satışı) istiyorsunuz?
 5. Sermayenin bir kısmı “ayni katkı” mı olacak?

Aşağıdaki sorulardan herhangi birine "evet" yanıtı verdiyseniz Musterprotokoll bir seçenek değildir. Bunun yerine, özelleştirilmiş ana sözleşme taslağı hazırlamanız gerekecek.

Gesellschaftsvertrag (ana sözleşme) taslağını hazırlarken geleceği düşünün

Almanya şirketinizi ana sözleşme ile kurmaya karar verirseniz, GmbH'nin iç kurallarını belirleyebilirsiniz. Ana sözleşmeye hangi hükümleri eklemek istediğinizi adım adım düşünerek başlayın. Ayrıca, en kötü durum senaryolarını kullanarak bazı düşünce deneyleri yapın.

Önümüzdeki beş yılı şimdiden planlayın, çünkü ana sözleşmede yapılacak her değişikliğin noter tarafından tasdik edilmesi gerekir ki bu her zaman maliyetlidir.

Ana sözleşmenizin yasalara uygun olduğundan emin olmak için, bunları sizin için hazırlaması için bir avukat veya noter bulun.

Ana sözleşme ile bir şirket kurarsanız, hissedarlar listesine de ihtiyacınız olacaktır. Bunu kolayca kendiniz oluşturabilirsiniz.


5. Adım: Almanya’da Şirketinizi Kurmak İçin Noterden Randevu Alın

Tüm formaliteleri hallettikten sonra, oluşumun resmi kuruluş kısmına başlama zamanı. İlk olarak, hissedarlar ve genel müdürler, bir noterin kurucu belgeleri tasdik ettiği bir randevuya gitmelidir. Aynı zamanda noter, Handelsregister (ticari sicil) kaydını hazırlar

Bu neden önemli? Yeni GmbH ticaret siciline kaydedilene kadar, şirket hala “ Gründung'dadır ” (“information”). Şirketiniz belirsizliğe saplanmış ve “ in Gründung ” veya “i. G." örneğin iş mektuplarında veya web sitesi baskısında şirketinizin adına.

Nitekim “Gründung'da” olmak, dış dünyaya şunların sinyalini verir:

 1. Şirket henüz tüzel kişilik değildir.
 2. Şirkete ait herhangi bir Handelsregister (ticari sicil) kaydı veya sicil numarası bulunmamaktadır.
 3. Sorumluluk sınırlaması henüz yürürlükte değildir.

Özellikle son nokta kurucu olarak sizin için çok önemli: Ticaret sicili kaydı eksik olduğu sürece, hissedarlar şirketten şahsen sorumludur. Başka bir deyişle, bir iş insanı olarak sizi korumak için herhangi bir sorumluluk sınırlaması yoktur.

Almanya'da noter ofislerinden ve bankalardan kısa sürede randevu almak kolay değildir. Becerikli koordinasyon olmadan, oluşum aşaması işletmeniz için bir darboğaz olabilir.

6. Adım: Bir Geschäftskonto açın – Almanya’da Şirketiniz İçin Ticari Banka Hesabı

Noterlik ofisinde noter tasdikinden sonra mümkün olan en kısa sürede Almanya’da kurduğunuz şirketin işletme hesabını açmalısınız. Genel müdür her zaman banka randevusuna gelmelidir. Birçok şube bankası ayrıca, şirket hesabı açılırken tüm GmbH hissedarlarının hazır bulunmasını şart koşar. Bu nedenle, randevunun nasıl ilerleyeceğini banka ile önceden netleştirmelisiniz. Eğer şirketi yurt dışından kuruyorsanız, ek belgeler gerekli olacağından hesap açma gereksinimleri genellikle değişecektir.

Banka ataması sırasında, tüm hissedarlar sermaye katkılarını nakit olarak, tam veya orantılı olarak yeni işletme hesabına ödemek zorundadır. Şimdi bir sonraki önemli adım geliyor: Sermaye için yatırılan dekontun mümkün olan en kısa sürede notere gönderilmesi gerekiyor. Ancak bundan sonra Handelsregister (ticari sicil) kaydı yapılabilir.


7. Adım: Handelsregister'a Giriş (Ticari Sicil)

Ticaret siciline giriş, noter gerekli tüm belgeleri aldıktan birkaç gün veya birkaç hafta sonra gerçekleşir. Almanya’da şirketinizin açılışı yayınlanır yayınlanmaz, posta yoluyla bir bildirim alacaksınız.

Genellikle, mümkün olan en kısa sürede ödemeniz gereken bir faturayı önceden alırsınız. Fatura adresi, limited şirketin kayıtlı ofisi. Bu nedenle, noter randevusundan hemen sonra şirket adını iş adresinin posta kutusuna yazmayı unutmamanız çok önemlidir. Aksi takdirde, ticaret siciline kaydın işlenmesi büyük olasılıkla gecikecektir./p>

Ticaret siciline giriş, GmbH'nin resmi olarak bir tüzel kişilik olduğu ve sorumluluk sınırlamasının geçerli olduğu anlamına gelir.

Uyarı: Handelsregister (Ticari Sicil) Fatura Sahtekârlığı Dolandırıcılığı

Bu aşamada, ticaret siciline kayıt için mahkeme veznesinden alınan resmi faturayı taklit eden dolandırıcılık mektuplarına özellikle dikkat ediniz. Bu, düzenbazların yeni kuruculardan yüzlerce avro dolandırmak için kullandıkları bir oyundur. Düzen, dosya numarası ve mühür genellikle orijinal faturaya aldatıcı bir şekilde benzer görünür.

Şeffaflık Kaydı (Şeffaflık Kaydı)

1 Ağustos 2021'den itibaren her Almanya’da kurulan şirketin şeffaflık siciline kaydolması gerekmektedir. Kurucuların kayıt işlemlerini kendileri yapması gerekmektedir. Bu tarihten önce kayıt sadece belirli şirketler için zorunluydu ve noter bu görevi üstlenmişti. Giriş ücreti yıllık 4,80 €'dur (2021 itibariyle).

8. Adım: Gewerbeanmeldung (Almanya’da Ticaret Odasına Kayıt İşlemleri)

Ticari olarak aktif olan her GmbH, yerel Gewerbeamt'a (ticari ruhsatlandırma ofisi) kaydolmalıdır. Almanya’da kurduğunuz şirketin genel müdürü ticaret sicili için basit bir formla başvurmalıdır. Bu, 15 € ila 60 € arasında bir ücrete tabidir.

Bu adım, Handelsregister'a (ticari sicil) giriş yapıldıktan sonra gelir çünkü ticaret sicilinden bir sicil numarası olmadan bir işletmeyi tescil ettiremezsiniz.

9. Adım: Steuerliche Erfassung (Almanya’da Vergi Kaydı İşlemleri)

İşletmenizi kaydettirmeye paralel olarak, şimdi vergi kaydı için anketi doldurmanız gerekir. Ancak o zaman vergi dairesi size bir vergi numarası verebilir. Doldurduğunuz anketi, işletmenizi kaydettirdikten sonraki bir ay içinde teslim etmek zorundasınız.

Vergi dairesi bilgilerinizi kontrol eder etmez, limited şirket için bir vergi numarası alacaksınız. İlk faturalarınızı göndermek ve KDV'yi doğru bir şekilde ödemek için buna ihtiyacınız olacak.

10. Adım: Almanya’da Kurduğunuz Şirketi Çalıştırmaya Başlayın

Son adım, ticari faaliyetleri başlatmaktır. Söylemesi yapmaktan daha kolay çünkü burada da bazı bürokratik görevler sizi bekliyor. Örneğin çalışanları işe alırsanız, bir şirket numarası için başvuruda bulunmanız ve işletmenizi ilgili işveren mali sorumluluk sigortası derneğine kaydettirmeniz gerekir.

Almanya’da kurulan her şirket, çift girişli muhasebe tutmakla yükümlü olduğu için, şimdi harici muhasebe sisteminizi - işletmenin kendisinde veya harici bir hizmet sağlayıcı aracılığıyla kurmalısınız. Almanya’da şirket kurulumu aşamasında ayrıca kayıt mahkemesine sunmanız gereken bir açılış bilançosu hazırlamanız gerekir. Ek bir adım, bir muhasebe şablonunun hazırlanmasıdır.

Almanya’da Sorunsuz Bir Şirket Kurmak İçin İpuçları

Birçok kurucu, Almanya’da şirket kurma fikrini mümkün olan en kısa sürede başlatmak ve gerçekleştirmek ister. Bununla birlikte, gecikmeleri ve ek maliyetleri önlemek için tam olarak ne zaman başladığınızı düşünmeye değer.

Bir Zaman Çizelgesi Çizin

Almanya'daki bürokratik aygıt karmaşık olduğu, ancak aynı zamanda çok az yardım sunduğu için, bir GmbH kurulurken birçok noktada sorunlar ortaya çıkabilir. Burada bir genel bakış sağlamak önemlidir. Planlama bu nedenle her şeyden önce ve her şeyden önce gelir. Hangi randevular veya işlemler için hangi bekleme sürelerini bekleyebileceğinizi önceden öğrenin. Bir profesyonel gibi süper organize ve koordineli davranarak oluşum aşamasını olabildiğince kısa tutabilirsiniz. Bizimle beraber tüm bu süreçleri planyalabilirsiniz.

EK Maliyetlerden Kaçınmak İçin Dikkat Edin

İyi bir araştırma yaparak veya belgeleri kendiniz hazırlayarak birçok ek maliyetten kaçınılabilir. Örneğin, şirket adınız bölge mahkemesi hâkimi tarafından reddedilirse, notere ikinci kez gitmeniz ve tüm ücretleri yeniden ödemeniz gerekecektir. İyi bir araştırma ve Sanayi ve Ticaret Odası tarafından yapılacak bir kontrol bunun önüne geçebilir.

Kontrol Listesi Oluştur

Uzun işlem süreleri, yoğun programlar ve eksik belgeler nedeniyle hızlı başlatma genellikle başarısız olur. Özellikle yurt dışından şirket kurarken belgelerin yabancı makamlarca tasdik ettirilmesi ve yeminli tercüman tarafından Almancaya tercüme edilmesi gerekebilir. Tüm bu resmi prosedürler gerçek zamanlı tüketicilerdir. Bu nedenle, ihtiyacınız olan tüm belgelerin eksiksiz bir kontrol listesini olabildiğince erken yapın ve mantıklı bir şekilde üzerinde çalışın.

Mali Durumunuzu Gerçekçi Bir Şekilde Değerlendirin

Almanya’da şirket kurmanın tüm sermayesiyle, yani en az 25.000 € ile sorumlu olduğunu unutmayın. 12.500 € ile bir GmbH kurabilseniz bile, ödenmemiş katkı paylarını göz ardı etmemelisiniz.

Dolayısıyla, GmbH türünde şirket kurmak için sermayeniz yeterli değilse, alternatif olarak bir UG (Almanya'nın limited şirketin girişimci versiyonu) kurmayı düşünmelisiniz. GmbH'nin bu özel biçimiyle asgari sermaye, sembolik bir miktar olan bir Euro'dur. Aynı zamanda, 25.000 €'luk sermaye mevcutsa, bir UG'yi istediğiniz zaman bir GmbH'ye dönüştürebilirsiniz.

Her Tavsiye Aynı Değildir

Pek çok şirket kurulumu konusunda danışman var, ancak herkes size belirli sorularda yardımcı olamaz. Yurtdışında bir iş kurmak, bir holding yapısı olarak GmbH'ler veya GmbH ana sözleşmesindeki yasal incelikler, uzun yıllara dayanan deneyime sahip bir profesyonelin desteğini gerektirir. İşletmeniz için doğru uzmanlığa sahip bir danışman seçtiğinizden emin olun. Bizler mali müşavirlik ve hukuki hizmetlerde bulunan bir danışman olarak size her türlü konuda yardımcı olabiliriz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • En az bir ortak (gerçek veya tüzel kişi)
 • En az bir Geschäftsführer (genel müdür)
 • 25.000 € Stammkapital (hisse senedi sermayesi), kuruluş sırasında işletme hesabına en az 12.500 € ödenmelidir
 • Yeni bir işletme hesabı
 • Fiziksel bir yerde kayıtlı bir iş adresi ( Almanya'da “ Ladungsfähige Geschäftsadresse ” olarak bilinen – temelde bir )
 • Handelsregister (ticari sicil) ve Transparenzregister (şeffaflık sicili) girişleri
 • Steuernummer (vergi numarası)

Almanya’da şirket kurmak için hissedar olan ve sermayeyi sağlayan en az bir kişiye ihtiyacı vardır. Bu, bir gerçek kişi veya bir tüzel kişi, örneğin başka bir GmbH olabilir. Çoğu durumda, tek kişilik bir GmbH'nin hissedarı aynı zamanda genel müdür olur. Hissedar sayısında üst sınır yoktur.

Evet, bu mümkün ve çok yaygın. Tek mal sahipleri genellikle genel müdür pozisyonunu da üstlenirler. Bir solo şirket kurarsanız, 25.000 €'luk sermayeyi de kendi başınıza artırmanız gerekir.

Avantajları

 • Sınırlı Sorumluluk
 • Vergi Avantajları
 • Mükemmel İtibar
 • Çok Esnek Şirket Yapısı

Dezavantajları

 • Asgari Sermaye 25.000€
 • Kurulumu Pahalı
 • Çift Taraflı Defter Tutma Ve Yıllık Hesap Tutma Zorunluluğu

Kurucuların sınırlı sorumluluğa sahip olmak istemeleri ve en az 25.000 € tutarında gerekli sermayeye sahip olmaları halinde GmbH uygundur. Hukuki şekli çok iyi bilinmektedir ve Almanya'da ve yurt dışında iyi bir üne sahiptir.

İş, bir veya daha fazla genel müdür tarafından yönetilir. Görev, GmbH'nin hissedarları veya çalışanları tarafından tutulabilir. İstihdamdaki genel müdürlere üçüncü taraf genel müdürler de denir.

 • Şirketin Haricen, Mahkemede Ve Mahkeme Dışında Temsili
 • Genel Kurul Kararlarının Uygulanması
 • Açıklama Ve Bilgilendirme Yükümlülüğü
 • Sadakat Yükümlülüğü
 • Vergi Ve Resmi Görevler
 • Hissedarların Genel Kurulunu Çağırmak

 • Güven yükümlülüğünün ihlali (örneğin, rekabet etmeme maddesi, gizlilik yükümlülüğü)
 • Vergi yükümlülüklerinin ihlali
 • SGK primlerinin ödenmemesi
 • İflas başvurusunda gecikme
 • Varlıkların karıştırılması